Par ko ir vērts padomāt, pirms rīkot bēres

Laiks starp nelaiķa nāvi un bērēm tuviniekiem parasti ir īpaši emocionāli smags, tāpēc daudzi par šo periodu atceras nelabprāt un daloties pārdomās varam secināt, ka cilvēki visu darīja automātiski, vienkārši tādēļ, ka tā vajag, nevis tādēļ, ka tā vēlējās pats aizgājējs.

Mūsu pieredzes bagātajā apbedīšanas birojā tieši tāpēc vienmēr ir pieejami iejūtīgi un saprotoši darbinieki, kuri vienmēr zinās labāk, kas kurā brīdī darāms. Taču ir daudz lietu, kuras tuvinieks zinās labāk, piemēram, par paša aizgājēja vēlmēm, par ģimenes tradīcijām un citām lietām, kas nepieciešamas, lai apbedītājs varētu noorganizēt tiešām pienācīgas un katram piemērtotas atvadas. Tādēļ iesakām savlaicīgi padomāt par dažiem jautājumiem:

Kāda veida bēru ceremoniju organizēt?
Vai aizgājējs vēlējās tikt kremēts, vai viņam un ģimenei jau ir iegādāta kapavieta noteiktos kapos? Vai nelaiķis bija ticīgs cilvēks, un vai pats arī būtu izvēlējies laicīgāka rakstura bēres? Kādai reliģiskai konfesijai piederēja un kādas tradīcijas no tām būtu jāievēro? Iespējams, ka apbedīšana vispāt būtu jāveic ārpus Latvijas, jo aizgājējs nācis no citas zemes?

Skaidras atbildes uz šiem jautājumiem jums palīdzēs saprast, kāda veida bēru ceremonija paredzēta un kādi pasākumi bēru organizēšanai jāveic:

Kādi miršanas dokumenti ir jānoformē un kad to var darīt?
Apbedīšanas birojs noformēs klienta vietā gan miršanas apliecību, gan medicīnas dokumentus, bet palicējiem jāpadomā, vai nebūs nepieciešams arī bēru pabalsta pieprasījums, vai līgums par apbedījumu aprūpi un pieminekļu uzstādīšanu. Ja nelaiķis tiks kremēts – apbedīšanas birojs noformēs arī kremācijas sertifikātu.
Arī par visiem dokumentu iesniegšanas un saņemšanas termiņiem jums vislabāk pastāstīs profesionālā apbedīšanas birojā.

Vai būs nepieciešams arī transports un uz kurieni nelaiķis būs jātransportē?
Vai būs nepieciešami morga pakalpojumi un uz kurieni nelaiķis tiks vests no morga? Vai nelaiķis tiks glabāts kapsētā vai tomēr kremēts? Vai mirstīgās atliekas būs jāved uz ārzemēm?

Kādu bēru mielastu vislabāk rīkot?
Pirms pasūtīt bēru mielastu, jāapdomā, vai bēres tiks rīkotas šauram sērotāju lokam vai tomēr varētu būt gaidāmi daudzi bēru viesi. To, kas liekams uz galda un kā šo procesu organizēt, parasti nosaka nelaiķa ģimenes tradīcijas un reliģiskā piederība.

Kādu zārku izvēlēties?
Zārka un citu apbedīšanas piederumu izvēli nosaka tuvinieku gaume, aizgājēja personība un būtu jāņem vērā arī zārka izmaksas jeb bēru kopējais budžets, lai visu varētu saplānot. Mūsu apbedīšanas birojs piedāvās jebkuram gadījumam vispiemērotāko zārku, ņemot vērā visas šis vēlmes un iespējas.

Kādā apģērbā būtu nepieciešams apglabāt nelaiķi?
Ja mirušajam ir bijis kāds īpaši tuvs un iecienīts vai tieši bērēm paredzēts apģērbs, tad šī būtu vislabākā izvēle. Pārējos gadījumos nelaiķa apģērba izvēli var regulēt reliģiskā konfesija, kurai mirušais pieder. Arī par šo noteikti var aprunāties ar apbedītājiem, lai nonāktu pie vislabākā risinājuma.

Kādas atlaides bēru rīkošanai pienākas?
Ja tuvinieka nāve iestājusies negaidīti, ir iespējami arī dažādi bēru izdevumu apmaksas risinājumi, piemēram, bēru izdevumu kreditēšana jeb maksājuma atlikšana laikposmā no 6 mēnešiem līdz pat 3 gadiem. Tāpat nevajag kautrēties uzdot jautājumus, vai apbedīšanas birojam ir piedāvājums pensionāriem, maznodrošinātajiem un trūcīgajām personām. Jo pienācīgas atvadas ir pelnījis ikviens.

Iespējams, ka bēru organizēšanas process un informācija šajā rakstā būs radījusi likumsakarīgas pārdomas par to, vai palicējs vispār pats zina, kā vēlētos, lai šādā grūtā brīdi tālā nākotnē tuvinieki atvadītos no viņa. Tiem, kuri ir par to domājuši un to zina ko vēlas, ir iespēja noslēgt līgumu jau savas dzīves laikā, lai savlaicīgi parūpētos par bērēm, kā arī iespējams vienotos arī par turpmāku apbedījuma vietas uzkopšanu saskaņā ar savām vēlmēm.

Bezmaksas konsultācija

Vārds
Tālrunis